Trwa 29. Letnia Uniwersjada w Tajpej

Trwa 29. Letnia Uniwersjada w Tajpej. W Igrzyskach Studentów uczestniczy aż 181 polskich sportowców, wśród nich jest 35 warszawskich zawodników. Partnerem akademickiej reprezentacji Polski jest miasto stołeczne Warszawa.

29. Uniwersjada w Tajpej

Polacy wystawiają swoich zawodników w czternastu z 22 dyscyplin. Warszawska ekipa zaprezentuje swoje umiejętności w dwunastu dyscyplinach. Najliczniejszą reprezentację – liczącą 53 zawodników – stanowią lekkoatleci. Wśród nich nie brakuje gwiazd mistrzostw świata z Londynu, choćby mistrza rzutu młotem – Pawła Fajdka. Na stadionie lekkoatletycznym pokażą się także m.in. Konrad Bukowiecki, Malwina Kopron, Joanna Fiodorow, Rafał Omelko, czy Roberta Sobera. W akademickiej reprezentacji Polski nie brakuje również olimpijczyków z Rio de Janeiro.

Srebrny medal w szpadzie dla warszawianki!

Polskie szpadzistki wywalczyły w Tajpej dwa medale. Aleksandra Zamachowska (Krakowska Akademia Kraków, TS Wisła Kraków) spotkała się w finale z warszawianką Kamilą Pytką (SGGW Warszawa, AZS AWF Warszawa), którą pokonała wynikiem 15:8. – Wierzyłam, że mogę wygrać, zawsze startuję z tą myślą. Tym razem byłam druga, ale jestem zadowolona – mówiła Kamila Pytka, która po drodze miała kilka bardzo nerwowych walk – w półfinale wyrównała na sekundę przed końcem czasu, a później zadała decydujące trafienie w dogrywce.

Aleksandra Zamachowska i Kamila Pytka

Najlepiej z Polaków w szabli mężczyzn spisał się Mikołaj Grzegorek (WSEwS Warszawa, MUKS Victor Warszawa), który dotarł do 1/16 finału i zajął 31. miejsce.

W łucznictwie klasycznym do 1/16 finału awansował Kacper Sierakowski (Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont Warszawa).

Zwycięstwa w Uniwersjadach
W 58-letniej historii polskich występów w uniwersjadach, zarówno zimowych, jak i letnich, biało-czerwoni wywalczyli 171 medali w zawodach zimowych i 317 medali w letnich. Oznacza to, że tylko 12 krążków brakuje im do uniwersjadowego medalu numer 500. Jest bardzo prawdopodobne, że ta granica zostanie przekroczona w stolicy Tajwanu. Podczas poprzedniej letniej Uniwersjady (Gwangju 2015, w Korei Płd) Polacy zdobyli 18 medali. Na ten dorobek złożyły się 4 złote, 10 srebrnych i 4 brązowe krążki.