Sport w Warszawie

Dzięki stale modernizowanym obiektom i przestrzeniom, a także nowym inwestycjom w stolicy odbywa się coraz więcej sportowych wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Warszawa była m.in. gospodarzem UEFA EURO 2012TM oraz Ligi Europy w roku 2015. Na inwestycje w zakresie sportu i rekreacji przez ostatnie 10 lat wydaliśmy ponad 850 mln złotych.

Lekkoatletyczny Memoriał Kamili Skolimowskiej rokrocznie gromadzi tysiące kibiców

Bez boiska ani rusz
Od 2010 roku ubiegłoroczny Mistrz Polski, Legia Warszawa, gra na nowym stadionie miejskim. Mieści on ponad 31 tys. kibiców, którzy mogą w komfortowych warunkach dopingować swoją drużynę. Nowoczesny i funkcjonalny stadion był nominowany do prestiżowej nagrody Stadium Business Award 2011.

W sercu Warszawy, w ośrodku „Polonia”, powstało boisko z certyfikatem FIFA PRO. Wielkiej piłki nie byłoby jednak bez młodych zawodników, którzy od najmłodszych lat mogą trenować na wielofunkcyjnych boiskach – „Syrenkach”. Za ponad 32 mln złotych w stolicy powstało osiem takich obiektów. Poza piłką nożną można tam trenować m.in. koszykówkę, siatkówkę, tenis stołowy i ziemny, a także korzystać z rekreacyjnych ścianek wspinaczkowych. Wybudowaliśmy również 12 „Orlików”.

Jedna z blisko 150 siłowni plenerowych zamontowanych w Warszawie

Oprócz boisk mieszkańcy korzystają z nowych lodowisk, siłowni plenerowych czy tez ścieżek rowerowych.

Stolica areną największych międzynarodowych wydarzeń sportowych
W Warszawie w ostatnich latach odbywały się m.in. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, piłkarski finał Ligi Europy i mecze tenisowego Davis Cup. Przez ulice naszego miasta przejechali również kolarze Tour de Pologne, a na stołecznych stadionach rywalizowali lekkoatleci podczas Memoriałów Kamili Skolimowskiej.

Warszawa w 2008 roku została wyróżniona tytułem Europejskiej Stolicy Sportu. Ten honorowy tytuł otrzymaliśmy za szczególne osiągnięcia w rozwoju sportu dzieci i młodzieży, walkę z patologiami oraz organizację czasu wolnego młodzieży – uzasadniała komisja Europejskiego Stowarzyszania Stolic Sportowych (ACES).

Stolica była także miastem-gospodarzem jednej z największych imprez piłkarskiego świata – Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO2012TM. Turniej był ogromnym sukcesem naszego miasta, przed którym postawiono wielkie organizacyjne zadanie. Szacuje się, że do Warszawy przyjechało około 200 tys. kibiców z zagranicy i ponad 300 tys. kibiców z Mazowsza i Polski. Strefa Kibica UEFA EURO2012TM była największą i zarazem najdłużej trwającą imprezą masową w stolicy. Przez 25 dni strefę kibica przed Pałacem Kultury i Nauki odwiedziło blisko półtora miliona ludzi! Turniej trwał ponad 3 tygodnie, ale dla warszawiaków najważniejszymi dniami pozostaną te, gdy grała reprezentacja Polski. Biało-czerwonym za każdym razem kibicowało w strefie około 100 tys. osób.

Strefa Kibica UEFA EURO2012TM była największą i zarazem najdłużej trwającą imprezą masową w stolicy.

Stolica gościła również Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które rozgrywane były we wrześniu 2010 roku. W Igrzyskach udział wzięło blisko 1500 sportowców reprezentujących 57 państw z Europy i Azji.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.